Berušky

Simona Goldmannová, Zdenka Vitovská

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

PO CESTIČKÁCH PRAHY 11

Protože bydlíme, a také naše MŠ je v městské části Praha 11, jsme denně obklopeni okolními zajímavostmi, kterých si člověk často v běžném každodenním počínání nestíhá všímat.

Abychom se více s naším okolím seznámili, vydáme se hravou formou po cestičkách Prahy 11 a budeme pozorovat jak se mění Jižní Město v různých ročních obdobích, naučíme se v něm orientovat, půjdeme se podívat kde se setkáme např. s kulturou, památkami, dopravou, sportem, vodstvem, přírodou. Dozvíme se jaké známé osobnosti zde žily nebo žijí, jak se naše městská část stará o naše bezpečí, jak si zde připomínáme tradiční svátky a nezapomeneme případně ani na mimořádná dění.

A už se můžeme vydat po první cestičce.

TAJEMSTVÍ  MODRÉHO  BALÓNKU

Bílé cesty plné stop

Cestičkou za sportem

Cestou necestou do pohádky

Jestlipak se dočkáme sněhu? je totiž zima. Řekneme si, jak se příroda mění, co dělají zvířátka a jak si zimu užívají děti. Budeme si povídat o zimních sportech, co máme dělat pro zdraví, o člověku - jak vypadá, k čemu máme třeba srdíčko.

Na konci zimy nás čeká karneval. Proměníme se v pohádkové bytosti a přečteme si pohádky. Některé si i zahrajeme. Stanou se z nás malí herci.

Na konci balónku už bude objasněné největší tajemství. Napadl sníh?

KARNEVAL

NASNĚŽILO

BÍLÝ  DEN

TAJEMSTVÍ  ČERVENÉHO  BALÓNKU

Cestička do vánočního snění

Červený balónek má v sobě ukryto mnoho tajemství.Vždyť bude chodit Ježíšek.

Čekání si zkrátíme přípravou na Vánoce. Budeme vyrábět dárečky, učit se básničky a písničky, zpívat koledy, zdobit třídu.

Možná se budeme i trochu bát. Mohl by se u nás totiž objevit čert s Mikulášem a andělěm.

Cestička nás určitě zavede na vánoční trhy, ke stromečku a k betlému.

Máme se na co těšit.

JEŽÍŠEK

VÁNOČNÍ DÍLNA

BETLÉMY

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

TAJEMSTVÍ  FIALOVÉHO  BALÓNKU

Cestičkou do daleka

Cestou bezpečí

Fialový balónek pro nás bude mít tajemství ukryté ve vesmíru. Budeme si povídat o Zemi, o tom, co se děje ve vesmíru, o planetách, hvězdách, slunci a měsíci. Půjdeme to zjistit do hvězdárny na Petřín.

Také si řekneme kam chodí maminka a tatínek do práce, co tam dělají.

I cestičky Jižního Města nás zavedou za lidmi, kteří pracují. Co třeba návštěva u hasičů?

HVĚZDÁRNA  NA  PETŘÍNĚ

HASIČI

LAMPIONOVÝ PRŮVOD A OHŇOSTROJ

TAJEMSTVÍ  ORANŽOVÉHO  BALÓNKU

Lesní cestou plnou barev

Mokrá cestička

V oranžovém balónku je schovaný podzim. Jeho cestičky budou hodně barevné.

Budeme si povídat o tom, co se děje v přírodě, jak se proměňuje. Vypravíme se do lesa. Poznáme stromy jehličnaté a listnaté, jejich plody, rostliny, které rostou v lese a také jeho obyvatele, z nichž se někteří pomalu připravují na zimu.

Také budeme poznávat ovoce a zeleninu, třídit je, přiřazovat, počítat,kreslit a z ovoce si "uvaříme" salát.

Půjdeme i mokrou cestičkou k vodě. Řekneme si o koloběhu vody, proč je pro život důležitá a koho v ní a v jejím okolí najdeme.

Cestičky Prahy 11 nás zavedou do Milíčovského lesa a k rybníku.

NÁVŠTĚVA  CIRKUSU

JABLÍČKOVÁNÍ

TAJEMSTVÍ  ŽLUTÉHO  BALÓNKU

Kudy vede cesta domů

A je tu první tajemství. Kdo na nás čeká ve třídě? Pro nás to až tak velké tajemství nebude, protože se všichni známe. Ale je tu nová kamarádka, která s námi bude chodit po cestičkách Prahy 11. Musíme jí ještě vybrat jméno.

Zopakujeme si značky, řekneme si pravidla, aby nám tu spolu bylo dobře.

Budeme si povídat o tom, co děláme celý den. Kdy je ráno, dopoledne, poledne, odpoledne, večer. Naučíme se pojmenovat dny v týdnu, měsíce v roce, roční období. Při tom budeme počítat, kreslit, zpívat, učit se básničky a řešit úkoly.

SOKOLNÍK

NAŠE  TŘÍDA