Kytičky

NÁMOŘNÍCI

a jejich kamarádi

Náš třídní vzdělávací program

Celý školní rok si budeme s dětmi hrát na Námořníky, kteří na své lodi plují cestu okolo světa za poznáním.
Každý měsíc loď s námořníky zakotví na jednom z ostrovů a při jednotlivých zakotvení se budou námořníci seznamovat s různými národy, jejich kulturami, zajímavostmi a typickými znaky či vlastnostmi jednotlivých ostrovů. Seznámí se s faunou a florou ostrovů, s různými tradicemi, které vycházejí z názvů ostrovů, společně se naučí básničky, písničky a dozví se mnoho nových informací.
Při plavbě na lodi budou námořníky doprovázet čtyři koťata – Tom, Micka, Mourek a Líza. S jejich pomocí se začnou námořníci připravovat na vstup do velké školy. Zvířecí kamarádi budou přinášet dětem zajímavé náměty a nápady pro rozvíjení školní připravenosti v jednotlivých oblastech – zrakové vnímání, sluchové vnímání, předčíselné představy, rozvoj pozornosti a rozvoj sociálních .

Tajemství růžového balónku

Maminky

Protože první květnovou neděli slavíme Den matek, můžete mamince vyrobit nějaké hezké přáníčko, naučit se písničku  nebo básničku. Také můžete s tatínkem udělat mamince k snídani srdíčko z vajíčka, zkusit pokus s bonbóny. Mamince určitě udělá radost náhrdelník z těstovin. Nalakujte nehty z kartonu a vytvořte srdíčkový kompot.

Hmyz

Dalším zajímavým tématem je hmyz, zkus te na procházce pozorovat hmyz, jaké druhy už znáte? Určitě poznáte včelu, vosu, berušku, mouchu, komára a spoustu dalších broučků či motýlů. Vytvořete si z těstovin včelí úl a nebo z papíru berušku. Naučte se písničku Beruško, půjč mi jednu tečku a koukněte se na youtube, jak se líhne motýl nebo jak žijí včelky v úlu atd.

Tajemství zeleného balónku

Velikonoční ostrov

Začínají nám rozkvétat první kytičky a rašit pupeny na stromech a keřích, proto si začneme povídat o jarní přírodě. Probereme si znaky jarní přírody, naučíme se jarní říkadla, písničky i básničky. Pak nás čekají Velikonoce, kdy si vyrobíme různé dekorace, naučíme se koledy, seznámíme se se zvyky a tradicemi.

Domácí zvířátka

Dalším tématem jsou domácí zvířátka, děti by měly znát jaká mají zvířata mláďata, čím se živí a také jaký z nich máme užitek. Písničku " Když jsem já sloužil" děti baví a mají ji rády, takže si ji můžete zazpívat. Určitě si najdete i spoustu inspirací nejen na tvoření na našich stránkách v sekci Nápady pro děti.

Čarodějnice

Také si uděláme čarodějnický týden, kdy dostanete úkoly od Malé čarodějnice, nezapomeňte si upéct výborné čarodějnické sušenky, vyrobit si čarodějnici z vařečky a nebo sliz. Také se můžete naučit čarodějnické zaklínadlo a a něco si o čarodějnicích přečíst.

Tajemství modrého balónku

Ledový ostrov

Po Novém roce si budeme povídat o tom co jsme prožili o prázdninách. Seznámíme se s legendou o třech králích, naučíme se písničku "My tři králové ". Pak navštívíme Eskymáky, u kterých budeme utužovat zdraví, zjistíme jak se námořníci zachraňují, budeme luštit tajné zprávy, seznámíme se s Morseovo abecedou a zjistíme, jaká zvířata žijí na ledovém ostrově.

Pohádkový ostrov

S dětmi si zopakujeme jaké známe pohádky, budeme vyprávět s obrázky, počítat koblížky, porovnávat perníčky a naučíme se písničky Tři čuníci. Také nás čeká 26. 2. karneval a vyrobíme si klauny.

ORNITA

Karneval

Olympiáda

Tajemství červeného balonku

Vánoční ostrov

Náš další balonek zahájíme Adventním koncertem v KC Zahrada, který se bude konat 27.11. a pak pojedeme na představení do Divadla Spejbla a Hurvínka, Hurvínkův Mikuláš, který navštívíme 28. 11.

Pak si začneme povídat o Adventu, naučíme se na Mikulášskou nadílku, která se uskuteční v naší školce 5. 12. písničku i básničku a v tento den, se všichni proměníme na andílky a uděláme si Andělské dopoledne plné tance a soutěží. Na 17. 12. od 16h plánujeme "Vánoční odpoledne s rodiči," kdy vám s dětmi zazpíváme písničky a vyrobíme si vánoční dekorace.  Budeme rádi, když přinesete trochu cukroví. A třeba přijde i Ježíšek . . .

KRÁSNÉ A POHODOVÉ VÁNOCE

Pletení vánoček     a  Vánoční posezení

Andělský den

Adventní koncert               Divadlo

Tajemství fialového balonku

Větrný ostrov

Nejdříve si zahrajeme na meterology  a budeme zjišťovat co umí déšť, vítr, či voda. Naučíme se písničku "Dešťové kapičky", zahrajeme si na mráčky a zopakujeme si, jaké je počasí v různých ročních obdobích. Pak si budeme povídat o Vesmíru, dozvíme se co všechno tam můžeme vidět a do školky nám přijede "Mobilní planetárium".

Oslava svátku sv.Martina

Tajemství oranžového balonku

Ostrov plný plodů

Nejdříve si budeme povídat o darech podzimní přírody, jako je zelenina a ovoce, nakrájíme si zeleninu na polévku nebo na salát, také jablíčka na štrúdl. Budeme tiskat bramborovými tiskátky, vytovříme si podzimní dekorace. Pak si budeme hrát s přírodninami, vyrobíme si námořnické šperky, skřítky podzimníčky, budeme počítat s kaštánky, naučíme se čísla s muchomůrkami, zopakujeme si první hlásky s druhy zeleniny či ovoce. Nakonec si vyrobíme dráčky, a také si půjdeme draka pouštět na kopec.

Divadlo O princezně Zpěvance

Tvořivá hra v lese

Cirkus Berousek

MENDELÁNKOVÁNÍ

Tajemství žlutého balonku

Všude kolem nás samá voda

Nejdříve se přivítáme se všemi námořníky a povíme si, jak jsme se měli o prázdninách. Seznámíme se s celoroční horu, s posádkou na lodi, kapitány, s námořní pravidly. Našimi tématy bude život v moři, co najdeme v kouzelném rybníku, a také plánujeme návštěvu Zemědělského muzea, expozici - "Voda zdroj života".

Tak vyplouváme . . .

10. 9. nás navštíví Sokolník