Kytičky

Petra Součková

TŘÍDNÍ VŽDĚLÁVACÍ PROGRAM

Veselý indiánský rok

Motto: „Indiánská péra máme, s nimi všechno překonáme“

Hlavním cílem projektu je seznámení dětí se způsobem života Indiánů, rozvoj jazykových schopností, komunikačních dovedností, tvořivosti a fantazie, rozvoj úcty k životu ve všech jeho formách, rozvoj smyslového vnímání a zejména utváření pocitu sounáležitosti se světem, přírodou a lidmi. Dětem je potřeba co nejvíce číst, vyprávět a povídat si s nimi o všem, co děti baví, co zaujme jejich pozornost a co chtějí vědět a právě na tyto činnosti se v projektu nejvíce zaměříme.

Do činností budou zařazeny dramatické hry a výtvarné hrátky s indiánskou tématikou, četba a vyprávění indiánských pohádek a příběhů. Snahou celého projektu je, aby se děti dokázaly vcítit do role malých indiánů, chovat se k sobě tak, aby se všichni ve svém kmeni – třídě cítili bezpečně a příjemně.

Součástí tohoto projektu budou také pravidelná vyprávění pohádek indiánskou šamankou, motivované knihou Evy Štanclové „ Veselý rok s pohádkami“. Tato vyprávění povedou děti k upevňování dosavadních získaných znalostí, k rozvíjení školních kompetencí a hlavně k posilování sebevědomí a samostatnosti. V úkolech, které budou malí indiáni během indiánského roku plnit, jsou zahrnuty všechny oblasti předškolního vzdělávání.

Na začátku září se děti seznámí s celoročním projektem. K indiánské tématice se budeme pravidelně opakovaně vracet, bude se prolínat všemi činnostmi dětí. Každé dítě si na začátku projektu vymyslí za pomoci šamanek, své indiánské jméno, které bude při činnostech s indiánskou tématikou používat. Společně se děti naučí indiánský pozdrav

„HEJA – HEJA – HATÁTITLÁ, INDIÁNSKÝ DEN VÁS VÍTÁ!

VATA – TAKA – VATA- HEJ, INDIÁNY PŘIVOLEJ!“

Vytvoří si také totem svého kmene, lapače snů, indiánskou čelenku, do které si postupně, za splněná témata budou přidávat barevná pírka, naučí se rozeznávat symboly indiánského písma a každý malý indián bude mít vlastní deník.

Projekt Veselý indiánský rok je rozdělen do čtyř témat, z nich každé má několik podtémat, rozdělených a nazvaných podle měsíců v roce.

TAJEMSTVÍ ČERVENÉHO BALONKU

PROSINEC

Měsíc tradic odvahy a zpěvu

O zvědavé myšce

Tak už jsme se dočkali, nejdříve Mikuláše, čerta i anděla, který nás ve školce navštíví ve středu 6.12. Nejdříve si, ale ve třídě vytvoříme peklo, čerty si nakreslíme, zazpíváme si čertovské písně a naučíme se pro Mikuláše básničky. Seznámíme se s různými tradicemi, povíme si co je to Advent.

Ve středu 6.12. si ve třídě uděláme "Andělský den", kdy se všechny děti promění v Anděly.

Pak už nás čeká jen čekání na Ježíška, to nám zpříjemní naše adventní ponožky, ve kterých se pro každého ukrývá odměna.

Andělský den

Mikulášská nadílka

TAJEMSTVÍ FIALOVÉHO BALONKU

Měsíc zhasínajícího slunce

Jak ježek hledal listy

Další balonek nás seznámí o tom co je to povolání, budeme si povídat o tom co dělají naši rodiče a některá povolání si formou hry přiblížíme. Zahrajeme si na švadlenu se kterou budeme třídit knoflíky, na  zedníka se kterým si postavíme domečeky ve hře Tři prasátka, na cukráře se kterým ozdobíme dort a mnoho dalšího.

Sklář

Plavání nás baví

Svatomartinské rohlíčky

Tvořivá podzimní dílna

DIVADLO MINARET - Myšáci jako rošťáci

NÁVŠTĚVA HASIČSKÉHO SBORU

MALÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA - STAVITEL MĚSTA

TAJEMSTVÍ ORANŽOVÉHO  BALONKU

ŘÍJEN

Měsíc indiánské sklizně

Proč se draci smějí?

Měsíc říjen zahájíme povídáním si o ovoci, vyrobíme si jablíčka i hrušky, budeme ochutnávat a rozeznávat podle hmatu. Zaharajeme si hru "na kompot, na štrúdl". Zatančíme si s lidovými písničkami "Koulelo se, koulelo a Měla babka čtyři jabka". Budeme počítat, porovnávat, vytleskávat a mnoho dalšího. Další týden navážeme povídáním si o zelenině, kterou budeme též ochutnávat a podle chuti hádat. Zavaříme si salát pomocí tisku, a společnými silami si zkusíme výtvarně ztvárnit záhon. Také si zacvičíme s pohybovou básní "brambora". S Indiány si začneme vyrábět čelenky, pojmenujeme náš kmen, kterému vyrobíme veliký indiánský totem. Dále si budeme povídat o  lese, zvířátkách, dracích a o počasí. Naučíme se rozeznávat stromy listnaté od jehličnatých a seznámíme se s některými druhy, které budeme v okolí školky a v lese pozorovat. Vytvoříme si postavičku z listů naučíme se kreslit veverku a zvárníme jí pokojíček. S drakem Slabikáčkem a Počtářem se dozvíme něco o písmenech a číselech. Zjistíme, že není drak jako drak a naučíme se novou dračí píseň i báseň. Také nás neminou Dračí závody, při kterých si zasportujeme a draka si i výtvarně ztvárníme.

8. 11. vás zveme na Lampionový průvod, před průvodem si i s rodiči vyrobíme lampiónek.

KNIHOVNA

JABLÍCKOVÁNÍ

TAJEMSTVÍ  ŽLUTÉHO BALONKU

ZÁŘÍ

Měsíc šťastného setkávání

O rozpustilé muchomůrce

Po prázdninách se s dětmi přivítáme, seznámíme se s naším "VESELÝM INDIÁNSKÝM ROKEM". Náším prvním úkolem bude vymyslet si indiánská jména, která nás budou doprovázet celým školním rokem. Naučíme se náš první indiánský pokřik " Heja - heja". Poslechneme si indiáské písně, které si pohybově ztvárníme. Povíme si něco o Indiánech - jak přišli na svět, jak žili, kdo to Indiáni byli. Seznámíme se s jejich řečí, písmem i symboly.

MENDELÁNKOVÁNÍ

CIRKUS BEROUSEK