Žabičky

Ivana Linhartová,  Marcela Koubková

Třídní vzdělávací program:

DO ŠKOLKY ZA ZVÍŘÁTKY

Byl jednou jeden krásný tichý dvorek. Kdyby někdo nevěděl, co takový dvorek je, tak mu to snadno vysvětlíme. Dvorek je pro zvířátka totéž, jako město pro lidi. Mají tam své domy. Každé zvířátko má přesně takový, jaký potřebuje. Králíci mají králíkárnu, která je tak trochu podobná lidskému paneláku. Slepice a kohout bydlí v kurníku, do něhož chodí po žebříku. Koza, ovce a prase bydlí sice ve chlívku, ale mají tam obvykle docela pořádek. Ve chlévě žije kráva a býk, kobyla a hřebec zase ve stáji. Pes má boudu a kočky mají svůj byt na půdě v seně. Kachny a husy žijí v boudičce u malého rybníka a v holubníku na střeše bydlí holubi. A ještě, abychom nezapomněli, v díře pod stájí si svůj byt udělaly myši. Malá myška, velká kráva, tlusté prasátko i huňatý králík, všichni žijí spolu na jednom dvoře, jako my lidé žijeme v jednom městě. A všichni jsou přátelé. Tedy skoro všichni. Občas se pohádají kočka se psem, myš se zase bojí kočky, ale jinak se ve všem domluví, neperou se, neubližují si a mají se rádi.

Žlutý balónek

První školní týden jsme se přivítali, seznámili jsme se s novýmí dětmi a vyprávěli jsme si zážitky z úžasných prázdnin. Připoměli jsme si pravidla třídy, zjistili jsme, co je ve třídě a herně nového a kde mají hračky svá místa. Naslouchali jsme prvnímu příběhu z knihy "Do školky za zvířátky" : Školka je pro všechny", při poslechu jsme se seznámili se všemi zvířátky na statku a poté si je nakreslili. Druhý zářijový týden se budeme věnovat povoláním, která budeme motivovat příběhem : "Koníčkování".

Oranžový balónek

Dva týdny jsme se věnovali plodům našich zahrad a polí. Naučili jsme se rozlišovat ovoce a zeleninu, procvičili si na ní geometrické tvary, učili se básně i písně, Dětem se velmi líbila mazurka na píseň:"Měla babka".Také jsme hodně výtvarně tvořili a zdůraznili si při tom rozdíl mezi tvarem jablka a hrušky. Celé téma jsme završili Jablíčkováním, které se velmi povedlo.

Dalším tématem podzimu je počasí a podzimní změny v přírodě, které budeme pozorovat při vycházkách. Symboly počasí si nakreslíme a zahrajeme si s nimi na hlasatele počasí.Změny v přírodě budeme pozorovat i na vycházce do lesa, kde se budeme učit rozlišovat druhy stromů a zvířata, která v něm žijí.

Fialový balónek

Povídáme si o planetě Zemi a o vesmíru, který naši planetu obklopuje. Budeme se učit báseň o tom, jak se naše Země točí, vytvoříme si vesmír z planet, které nás obklopují, budeme pracovat s mobilním modelem naší sluneční soustavy, seznámíme se s planetami naší soustavy, planety budeme počítat a seřazovat podle velikosti.Ve školce navštívíme mobilní planetarium, kde uvidíme pohádku o vesmíru.My starší pojedeme na výlet na Pražský hrad, abychom věděli, jak vypadá historická část našeho hlavního města.

Červený balónek

V pondělí začínáme tvořit Mikuláše, čerty i anděly.Po Mikuláši už budou probíhat přípravy na Vánoce. Do školky samozřejmě přijde Mikuláš a tu trochu strachu nám vynahradí divadlem a dobrotami.Budeme si vyprávět vánoční příběh, zažijeme společně některé vánoční tradice, budeme hodně kreslit, malovat, stříhat a lepit krásné vánoční předměty. Také budeme zpívat vánoční koledy a doprovázet se při nich na jednoduché hudební nástroje. Vyzdobíme si třídu a pozveme Vás společně strávit předvánoční čas při krátké besídce a tvořivých dílnách. S paní Šulekovou Vám s dětmi připravíme vánoční dobrotu. Pojedeme se podívat na vánoční betlémy do kostela sv.Anežky České. Přiletí k nám předčasně Ježíšek a před Vánoci si jeho nadílku ještě pořádně užijeme.

Naše třída