Žabičky

Ivana Linhartová,  Marcela Koubková

Třídní vzdělávací program:

STROM POHÁDEK

Třídní program "Strom pohádek" je určen pro naše nejmenší, tříleté dětí. Vychází z klasických českých pohádek, se kterými děti postupně seznámíme a následně z nich budeme plnit různé pohádkové úkoly, při kterých se děti naučí vše, co by umět měly.(Protože "všechno, co umím, jsem se naučil v mateřské školce")

Všechna roční témata, která vychází z plánu mateřské školy, budou motivována pohádkami a jejich ilustracemi. Budeme se podle nich učit nové věci, učit se dodržovat pravidla, tvořít výtvarně, hudebně, učit se počítat a chovat se vlídně k sobě navzájem.

Milé děti a milí rodiče, těšíme se na vás!

ŽLUTÝ BALÓNEK

Zpočátku si na sebe budeme hlavně zvykat, seznamovat se spolu, poznávat nové prostředí a poznávat ostatní děti.Budeme se učit být nějaký čas být odloučeni od rodičů, oblékat se, pravidla třídy.

První měsíc budeme činnosti motivovat pohádkami o "Krtečkovi", poté již přijdou na řadu klasické pohádky. Poznávat nové kamarády budeme s pohádkou:"Krteček a jeho kamarádi", povídat si o rodině budeme nad knížkou:"Krteček a zajíc" a časovou orientaci (u nás pouze rozdělení dne na ráno, poledne, večer, noc) si procvičíme s knihou:"Krtkův den".

ORANŽOVÝ BALÓNEK

V tomto bloku témat budeme poznávat všemi smysly ovoce, zeleninu a polní plodiny. Proběhne dramatizace pohádky:"O velké řepě", ovoce budeme malovat, učit se různé básně a písně o ovoci a zelenině, v rámci tohoto tématu zažijeme "Jablíčkování". Děti budou pomáhat s přípravou štrúdlů, a doufáme, že Vám jejich výrobky budou chutnat... Budeme také ovoce a zeleninu poznávat poslepu - hmatem, chutí a čichem.

Ve druhé části tohoto bloku budeme chodit do lesa, budeme les poznávat, pozorovat změnyv podzimním lese a přírodě vůbec.Budeme se učit o lesu básničky, výtvarně se budeme inspirovat barvami podzimu. Společně si vytvoříme velkého papírového draka a také budeme cvičit poznávání barev a počty při umísťování mašlí na ocas draka.Také se naučíme několik pěkných písniček o podzimu.

FIALOVÝ BALÓNEK

Nejdříve si budeme všímat počasí, změn v přírodě a střídání ročních období.K tomuto tématu si povíme pohádku "Jak pejsek s kočičkou myli podlahu.

Budeme si povídat o povolání, jaká známe, co dělají rodiče, co k výkonu určitého povolání potřebujeme.Budeme pozorovat různé profese ve školce i venku na vycházce. O vesmíru si budeme vyprávět jen stručně, abychom děti motivovaly na pohádku "O měsíci a slunečních znameních.Uspořádáme oslavy ke sv. Martinovy, každá třída představí tradice v některé z evropských zemí, které se ke sv. Martinovi vztahují. Zároveň připravíme trochu tvoření, které je inspirováno tradicemi v dané zemi. Nakonec budeme i ochutnávat místní svatomartinské speciality.

ČERVENÝ BALÓNEK

Motivační pohádkou pro toto období je klasická pohádka:"Čert a Káča". O čertech se naučíme spoustu lidových říkadel, krátkých písní s pohybem, budeme si cvičit jazýčky při logopedických hrátkách. Budeme jako čertíci také hodně cvičit - skákat v pytlích, prolézat čertím tunelem, hrát si na čertí honěnou.Samozřejmě nás čeká spousta výtvarného tvoření. Trochu se budeme bát a trochu zase těšit...Na sv. Mikuláše nás čeká návštěva opravdického Mikuláše,čerta a anděla, kteří nám přinesou nadílku.

MODRÝ BALÓNEK

Uvítáme se po novém roce a budeme si povídat o prožitých Vánocích, o svátku Tří králů.

Leden zahájíme tématem o lidském těle, který budeme motivovat pohádkou:"Dlouhý,Široký a Bystrozraký". Budeme se učit rozpoznávat části těla, jejich funkce, jak využívat naše smysly a co je pro člověka zdravé a co naopak není. Budeme se také učit být samostatné a mazat si chleby při svačině samy.

V druhé půli ledna budeme prožívat zimu, ať zimní počasí přijde nebo nikoliv. Zažijeme zimní olympiádu, při které budeme hodně sportovat (v herně, pokud napadne sníh, venku).Zasoutěžíme si při jízdě na bobech, při běžkování, skocích na lyžích, krasobruslení. Naučíme se nové básně a říkadla, písničky se zimní tématikou. Se zimnou budeme také hodně tvořit - stříhat, lepit, malovat.Pokud nepřijde sníh a nebudeme si moci postavit sněhuláka opravdového, poradíme si jinak!

Únor bude pohádkový - pohádky budeme poslouchat, s pomocí učitelky je vyprávět, kreslit, malovat, dramatizovat, budeme se učit pohádkové písničky a básničky,cvičit jako pohádkové bytosti, poznávat a počítat pohádkové bytosti a nacházet rozdíl mezi dobrem a zlem.Toto téma zakončíme karnevalovým rejem pohádkových bytostí.

Naše třída