Hmyz

Broučkova procházka

Probudil se brouček malý: Jejku, to je krásný svět!
Maminko, když dovolíš mi, na procházku šel bych hned.
Maminka mu dovolila, říkala, ať pozor dá,
aby chodil pomaloučku, jinak spadne na záda.

Brouček na tu radu nedbal, rozběhl se ze všech sil,
zakopl a už to bylo, na záda se překulil.
Záda dole, nožky vzhůru, nemůže se ani hnout,
teď jen jestli má tu sílu pořádně se vyšvihnout.

Sebral sílu, vyšvihl se a to bylo příliš snad.
Otočil se jednou, dvakrát, ale na záda zas spad´.
Dlouho se tak popřevracel: To je bída, achich, ách!
Pak to zkusil opatrně... konečně je na nožkách.

Jaké znáš brouky? Uhádneš hádanky?

Parádnice mezi brouky, nejkrásnější z celé louky.
Červené šatičky s malými puntíčky.
Na zvonku rosa, létá si bosa.
Pohoupá se na kvítečku, hledá totiž sedmou tečku.
[beruška]

Má housličky, tenké strunky. Třebaže je nepatrný,
když svůj koncert rozehrává, sluníčko mu přitakává.
[cvrček]

Kde žijí brouci? Najdeš nějakého brouka v lese?

Cvičení s broučkem

Jaký další hmyz znáš?

Víš o hmyzu více? Proč je užitečný, jak se rodí, kde bydlí a nějakou zajímavost? Zkus doplnit sám.

Vyrob si svůj hmyz pomocí papíru, svých prstů, z ruliček od toaletního papíru nebo ze zásobníku od vajíček - potřebuješ: zasobník na vajíčka, nůžky, vodovky nebo tempery, štětec, papír, fixy, drátky a lepidlo

Závody housenek: housenku z papíru a brčko

Hmyzí hotel

Kryt na hmyzí hotel: můžete použít dřevenou krabičku nejlépe 15-40cm hlubokou, kterou si doma vyrobíte. Pokud nemáte tu možnost, postačí kokosové skořápky, květináče, krabice či pixly od vína, plechovky, PET lahve, ad.

Na náplň můžete použít například: dřevenou krabičku nejlépe 15-40cm hlubokou, provázky, drátky, stébla rákosu, suchou trávu nebo listí, šišky, nalámané větvičky, staré cihly, prázdné makovice, kůru, mech, bukvice, žaludy, sušenou levanduli, sušené jehličí, kartonový papír, plastová brčka, bambus, kamínky, ad.

Vysušené přírodniny naskládejte do krabičky tak, aby při postavení hotelu nic nevypadávalo. Domeček umístěte alespoň metr nad zem a na suché místo. Pokud nemáte místo na zahrádce, na kterou byste ho dali, vemte domeček do školky a na školní zahradě jistě najdeme ideální místo :).

Jak se rodí motýl?

Grafomotorika motýl

Včely

Včely poznává každý na první pohled. Jistě jste je už mnohokrát viděli. Co je pro ně typické je jejich černo-žluté zbarvení a také pořádně bolestivá žihadla. Jejich svět je však mnohem zajímavější. Včely žijí takový tajný život, ve kterém se dějí věci, jaké si ani neumíme představit. Máš nějakou encyklopedii nebo knížku o včelách? Pokud ne, tak i na internetu najdeš mnoho zajímavých informací např. na stránkách https://www.ivcelarstvi.cz/o-vcelach/