Košík je prázdný

Žluťásci

103.jpg

Třídní učitelky:
Ivana Pelcová, Lucie Volfová

Kdo je kdo aneb cesta cestička

1135.jpg

V tomto školním roce se budeme inspirovat knihou Libuše Palečkové a Josefa Palečka Kdo je kdo? Aneb cesta, cestička ... Na začátku roku se děti seznámí s kresleným panáčkem, který vyskočí z jednoho malířova obrázku v ateliéru a touží poznat svět. Spolu s panáčkem se na jeho pouti potkáme s různými obrázky... a tak se postupně dozvíme kdo je kdo. Panáček, je nejprve jen veselým pánem ale nutně potřebuje vědět, kdo je on sám, jak právě on do tohoto světa patří, jaké je jeho jméno. A tak budeme společně pátrat a  poznávat svět kolem nás. Cesta je taky putování. -A my jsme poutníky. Jednou se zčistajasna narodíme a chtě nechtě nastoupíme svou životní cestu. Nejdřív nás nosí v náručí, pak vodí za ručičku, potom nás po pěšince, kterou nám láskyplně upravili, stejně láskyplně postrkují Čípak jsi, cestičko? Čí? Odkudpak vedeš? A kam? A kudy? A proč vlastně?

Obrázek :LETNÍ LOUKY

Poslední obrázek, který Augustýnek našel v ateliéru, byl obrázek letní louky. My s dětmi budeme objevovat, co všechno žije na naší zahradě. Budeme hledat drobné živočichy, budeme je zkoumat a porovnávat rozdíly mezi nimi. Zkusíme si je nakreslit, vyrobit a zazpíváme si o nich písničky. Budeme si je ukazovat také v různých knihách a encyklopediích.

1257.jpg

Obrázek:ZVÍŘÁTEK

Přesto, že náš panáček už zná své jméno a moc se mu líbí, stále si ještě prohlíží obrázky v ateliéru. Nyní uviděl na stěně obrázky zvířat. Je jaro a zvířátka vyvádějí svá mláďátka a tak si o nich budeme povídat. Seznámíme se se zvířaty domácími, povíme si, jaký pro nás mají užitek a která to jsou. Ukážeme si i zvířata exotická, budeme si o nich zpívat písničky, nakreslíme si je, zahrajeme si hry, přečteme pohádky a budeme poslouchat jejich zvuky. Augustýnek už se těší!

1241.jpg

Obrázek: KYTIČKY

V dubnu našel panáček v rohu ateliéru obrázek kytičky, která mu vyprávěla, že slyšela pana malíře, když maloval jeho obrázek, že při tom říkal: "Budeš můj veselý panáček, můj Augustýnek." A tak náš panáček už zná své jméno - je to AUGUSTÝNEK! Když někdo nezná své jméno, pořád po něm pátrá. Když se s ním ale najednou setká, je z toho celý pryč. Je rád a blažený, protože za jménem každého z nás je i ten, kdo si nás vymyslel, kdo nás pojmenoval a kdo nás má určitě hodně rád. Augustýnek se seznámil i s ostatními kytičkami,které už kvetou, a my si budeme vyprávět o jaru a jarních svátcích - Velikonocích.

1231.jpg

Obrázek: RUKY

Veselý panáček objevil obrázek ruky. Budeme si povídat o lidském těle, jak funguje a co je pro nás zdravé a co ne.

1230.jpg

Obrázek:  KAŠPÁRKA A KRÁLE

Další obrázek, který panáček uvidí je Kašpárek a král-  a nás čekají pohádky. Budeme si ukazovat pohádkové postavy, vyprávět si, v jaké pohádce vystupují, společně vyřešíme pohádkový kvíz. Pohádky si budeme číst a zkusíme si je i zahrát. Jedna z nich bude "O třech prasátkách", zazpíváme si písničku, ukážeme si nářadí, které prasátka pro stavbu domu používala, zkusíme pracovat s kladivem a pilou; vyrobíme si obrázek, budeme poznávat rýmy a porovnávat velikosti domečků . A také náš Karneval byl krásně pohádkový.

1217.jpg

1221.jpg

Leden - modrý balonek

Obrázek: Dětí v zimním oblečení

I v lednu se podíváme s naším panáčkem do ateliéru, ve kterém visí spousta obrázků, u kterých pátrá po svém jménu. Na stěně uvidí obrázek dětí v zimním oblečení, ale ani ty, mu s jeho jménem neporadí .....Poví mu o tom, co si v zimě oblékáme. Společně si budeme zpívat oblékací písničky, hrát čepicové hry, řekneme si, jak šla čepice do prodejny hlav, zahrajeme si pohádku O rukavičce a přečteme si O Kateřince a tlustém červeném svetru.

1194.jpg

Prosinec - červený balonek

Obrázek: Čerta

Veselý panáček zatím pořád bezvýsledně pátrá po svém jménu. Další obrázek, který uviděl na stěně ateliéru byl obrázek čerta. My mu předvedeme, jak si čertíci hrají a tancují, namalujeme si je, zazpíváme si o nich a taky k nám do třídy jeden veselý čertík přijde i s Mikulášem a andělem. Ale, bohužel, ani čertík nezná jméno našeho panáčka....Abychom ho alespoň trochu rozveselili, ukážeme mu náš ozdobený stromeček a budeme mu vyprávět o těch krásných svátcích, které nás čekají...

1179.jpg

Listopad - fialový balonek

Obrázek : Planety Země a Slunce

Náš Veselý panáček objeví v ateliéru obrázek planety Země a Slunce. My si společně s ním povíme o planetách, které kolem Slunce obíhají a také si zahrajeme na kosmonauty. Budeme muset zvládnout výcvik, povíme si o skafandru - jejich pracovním obleku; zkusíme si vyrobit raketu, kterou poletíme na Měsíc sbírat vzorky a rozeznávat je hmatem. Přečteme si tajnou zprávu z vesmíru a možná objevíme i mimozemšťany.

1169.jpg

Říjen - oranžový balonek

Obrázek: Podzimní obrázek lesa

Veselý panáček najde v ateliéru podzimní obrázek lesa.

O podzimu ani o lese nic neví, a tak mu budeme muset všechno ukázat a vysvětlit. Celý říjen si budeme hrát s přírodninami a listy, povídat si o podzimu, prohlížet si obrázky lesních zvířat a do lesa se vydáme na průzkum - poznávat stromy, sbírat šišky a větvičky ze kterých budeme společně tvořit. Zazpíváme panáčkovi písničky o zvířátkách a určitě si zahrajeme i nějakou "lesní" pohádku.

1159.jpg 1157.jpg

Září  - žlutý balonek

Obrázky: Ve žlutém rámečku Rodina a Děti

V září se budeme seznamovat -  seznámíme se s Veselým panáčkem, který ale nezná své jméno (a když někdo neví, jak se jmenuje, když neví, čí je a ke komu patří - je z toho nesvůj. Kdo nemá jméno, tomu moc chybí a nezbývá mu -  než po něm pátrat) a tak i náš Veselý panáček začíná pátrat. V ateliéru objeví obrázek dětí a rodiny. Naši Žluťásci budou panáčkovi vyprávět, jaké je jejich jméno, kdo žije v jejich rodině a kde stojí dům, ve kterém bydlí. Také se budou seznamovat s ostatními kamarády a určitě si určíme pravidla, aby se nám v naší žluťáskové třídě krásně žilo. 

Zobrazit jako: katalog | tabulka
 
Zjednodušit Menu