|
Třídní učitelky:
Ivana Linhartová, Marcela Vošta Kulhavá
FERDA A JEHO MOUCHY
V letošním roce se podíváme do kouzelného městečka zvaný Emušákov. Tam se ocitnou plyšové hračky, se kterými si už nikdo nechce hrát. Mohou je tam také dostat ty děti, které vyrostly, staly se dospělými a už na ně nemají čas a nebo nějaký chlapeček či holčička, které je někde zapomněli a už je nenašli. Tam se ocitl i žabák Ferda a přivedl si sebou barevné kamarádky. Mouchy. Tato malá poletující stvořeníčka jsou jeho emoce. Jako je například radost, smutek, hněv či důvěra. A právě ty nás budou provázet v následujícím školním roce prostřednictvím krátkých příběhu s žabákem Ferdou.
Tajemství modrého balónku
Únor
Následující dny nás zavedou do školy. Povíme si s dětmi, co všechno je potřeba znát, abychom mohli jít do školy. Zopakujeme si barvy, roční období, měsíce v roce, dny. Zjistíme do kolika zvládneme napočítat, jak staré kamarády ve třídě máme a kde je vlevo a kde vpravo. Zkusíme z písmenek složit své jméno a vytleskat jeho slabiky. Zopakujeme si co je slušné chování a přesvědčíme se, jestli jej umíme používat.
Ferdovy příběhy nám poví něco o Zvědavosti a Strachu. Poté se dostaneme do zemně pohádek. Přečteme si: Červená Karkulka, Princezna na hrášku, O třech medvědech, O třech prasátkách, Sněhurka, ... a budeme si o nich povídat. Poslechneme si muzikál a sami si nějakou pohádku zahrajeme. Nakonec se do pohádkové postavy přestrojíme a vyrazíme na Maškarní bál.
Leden
Abychom překonali sami sebe, musíme mít velikou odvahu. Stejně tak i náš Ferda v příběhu "Krvavá stopa". Následně se vrhneme na zimní radovánky. To jak zimu poznáme už dobře víme. Proto se teple oblékneme a pokud nám počasí bude přát, vyrazíme si se sněhem hrát. Pozor, opatrně, ať se nám nic nestane. Bezpečnost je důležitá, to vědí i sportovci zimních sportů. Vyrobíme polárního medvěda a "upleteme" kulicha.
Čeká nás další příběh s žabákem Ferdou o tom, jaké to je být sám. Povíme si, jestli se už nám něco podobného stalo a kdo je naším kamarádem. Svého kamaráda si nakreslíme. Další dny nás zavedou k lidskému tělu. Podíváme se na něj jak z vnější tak i vnitřní strany. Kůže, svaly, kosti, orgány. Řekneme si k čemu nám slouží a kolik jich v těle máme. Co dělat abychom byli zdraví. Sestavíme potravinovou pyramidu, zacvičíme si zdravotní cviky a vytvoříme si vlastního bacila a oko.
Je začátek nového roku. Jaké byly Vánoce a co jsme dostali od Ježíška, zjistím následující týden. Řekneme si kdo byli Tři králové, vyrobíme si koruny, naučíme se koledu a vydáme se koledovat a přát všechno nejlepší do nového roku do všech tříd naší školky.
Tajemství červeného balónku
Prosinec
Brzy přijde Ježíšek. Pomalu se připravíme na Vánoce. Advent již začal a my si o něm řekneme něco víc a jaké významné dny nás během něho čekají. Ozdobíme si vánoční stromeček a vyrobíme ozdoby. Povíme si jak probíhá Štědrý den u nás i ve světě. Co se podává k večeři, jaké jsou zvyky a tradice a kdo nosí dětem dárky?
Kdopak se to blíží? Máme se snad bát? Nastává kouzelné období, o kterém si budeme povídat. Začneme Mikulášem, andělem a čertem. A právě čerta si vyrobíme z krabice. Naučíme se básničku pro Mikuláše, abychom dostali nadílku. Poslechneme si pohádku "Čert a Káča" a na jednu se i podíváme - Mikulášské divadlo. Naučíme se vánoční koledy na dílničky, na které se u moc těšíme.
Tajemství fialového balónku
Listopad
Čeká nás další příběh s žabákem Ferdou, který nás tentokrát naučí důvěře. Vyzkoušíme si jaké to je někomu věřit. Poté se zaměříme na počasí a jak se v průběhu roku mění. Zopakujeme si dny v týdnu, měsíce v roce. Na podzim je hodně větrno a deštivo, proto si vyrobíme barevného draka a deštník.
Čím budu až vyrostu? Následující dny nás zavedou do světa dospělých. Jaká jsou povolání a co dělá v práci moje maminka a tatínek, je dalším tématem, kterým se budeme zabývat. Také si nějaké vyzkoušíme. Čeká nás divadlo se skřítkem Valeriánem a přečteme si něco o dušičkách a sv. Martinovi.
Jak to bylo před mnoha lety? Podíváme se do dávné historie naší planety, když tu ještě žili dinosauři. Kolik jich bylo a jak vypadali, najdeme v encyklopediích, které si děti přinesou. Budeme si s nim hrát, nějakého si vyrobíme, objevíme v ledu, natiskneme a také se s jedním vyfotíme.
Na začátku nebylo nic...Vesmír je nekonečný a najdeme v něm spoustu věcí, třeba naší planetu Země. Díky modulu si ukážeme co vše je v naší sluneční soustavě. Kolik těch planet tam vlastně je, jak se jmenují a proč máme slunce? Také si povíme z čeho planeta je a jak se o ni máme starat - třídění odpadu.
Tajemství oranžového balónku
Říjen
Nastává období sklizně. Sbíráme uzrálé plody ovoce, zeleniny a další plody, které nalezneme v přírodě. Jaké to jsou, jak vypadají, voní a chutnají, zjistíme na vlastní kůži.
Zahrajeme si na kuchaře a uvaříme si vlastní polévku - bramboračku. Naučíme se menuet, rozlouskneme pár zapeklitých hádanek a přečteme si další Ferdův příběh, který nás tentokrát zavede ke kouzelnému stromu.
Tajemství žlutého balónku
Září
Je začátek školního roku a my se seznámíme nejen s žabákem Ferdou, ale i s novými kamarády, kteří k nám přijdou do školky.
Povíme si pravidla a ukážeme si, co všechno v naší třídě najdeme. Přečteme si první dva příběhy s Ferdou, kde se dozvíme co je to "radost" a "hněv".
Budeme si hrát, kreslit, vyrábět, počítat a plnit úkoly v pracovním listě.
Žárlivost. Není hezký pocit, ale když nám do rodiny přibyde nový člen, občas na nás přijde. O tom nám opět povypráví Ferda. A co že je vlastně ta rodina? A k čemu nám jsou hodiny? To jsou další témata následujících dnů.
Upečeme si štrúdl na "Jablíčkování", naučíme se písníčky a básničky a půjdeme se podívat na divadelní představení "Trable s příšerou". A protože hraní je prima, sami si divadlo zahrajeme.