Žabičky

Ivana Linhartová,  Marcela Koubková

959.jpg

"Děti z Bullerbynu"

Tento školní rok budeme motivovat poslechem příběhů z knihy : " Děti z Bullerbynu ". Mladší děti budou motivovány poslechem zjednodušených a zkrácených příběhů, předškolní děti budou inspirovány většinou poslechem celých kapitol knihy. Celým rokem je bude provázet šestice švédských dětí - Lisa, Lasse, Bosse, Anna, Britta a Olle. Děti budou poznávat dodržování tradic ve Švédsku a  budou porovnávat, v čem jsou ve stejné jako naše a v čem se liší. Tato šestice dětí prožívá během roku různá dobrodružství, která se vážou na všechna roční období. Mladší i starší děti budou poznávat, jak dříve děti trávily volný čas, jak moc pomáhaly dospělým (přiměřeně věku) a jak velmi byly samostatné. Nahlédnou do malé vesnice, kde panují úzké rodinné vztahy a kde mají všechny děti velké kamarádské pouto.

Žlutý balónek

"Kolik je nás dětí v Bullerbynu"

960.jpg

Přivítáme se po prázdninách a seznámíme se s novými dětmi. Seznámíme se také s prostory mateřské školy a zahrady, starší děti si určitě všimnou změn v malé herně. Povíme si pravidla třídy a poznáme její rdenní rituály. Prohlédneme si ilustrace knihy : "Děti z Bullerbynu", poznáme postavy knihy. Budeme poslouchat příběhy dětí, popisovat a porovnávat jejich vzhled a nakreslíme si je, Budeme děti počítat, porovnávat počet skupin a pracovat s metodou Zebra. Naučíme se básně: "Dveře" a Klíč" s pohybem, nacvičíme si píseň :Zpívejme si, zpívejme. Také budeme průběžně pracovat s knihou :"Každý den nový den". Budeme pozorovat počasí a jeho změny , pojmenovávat ho. Každý den si zacvičíme a budeme si procvičovat dovednosti s míčem.

Oranžový balónek

"Jednotíme řepu"

,Budeme si povídat o ovoci a zelenině, o polních plodinách. Budeme je poznávat čichem, zrakem, chutí,hmatem a budeme se je učit správně pojmenovat. Budeme je malovat, vystřihovat, kreslit, budeme hodně výtvarně tvořit. Budeme ovoce a zeleninu počítat a vytvářet z nich skupiny podle znaků. Naučíme se píseň :"Šel zahradník do zahrady", báseň: "Já jsem švestka" a píseň s tancem: "Měla babka". Zahrajeme si divadlo: "O velké řepě". Na závěr tématu si uvaříme bramborovou polévku a uděláme ovocný salát, oboje ochutnáme. Dobrou chuť!

Fialový balónek

"Když prší"

Budeme pozorovat počasí, na procházkách i za oknem, začneme se dobře orientovat v čase - den, měsíc, roční období a jeho znaky. Zahrajeme si na předpověď počasí a budeme přitom používat správné termíny - jasno, polojasno, oblačno, zataženo, větrno, atd. Budeme si vyprávět o zvycích podzimu, vyrobíme si draka a pustíme si ho na kopci. Naučíme se báseň a zazpíváme si píseň: "Dešťové kapičky". Vytvoříme si z papíru deštník a naučíme se na vzoru deštníku  střídání barev. Budeme si také povídat o lese a učit se názvy základních stromů a jejich plodů. Vytvoříme si zvířátka z kaštanů.

Červený balónek

"Jak slavíme v Bullerbynu Vánoce"

Na Vánoce se budeme opravdu těšit a pořádně si to těšení a přípravu na ně užijeme! Budeme se těšit i bát se čerta, který k nám zavítá, jako každý rok s andělem a Mikulášem na začátku prosince. Povíme si o našich dobrých vlastnostech i o těch nedobrých. Naučíme se tradiční vánoční koledy v doprovodu s klavírem, budeme se učit hrát na Orffovy hudební nástroje. V rozhovoru si řekneme, co si přejeme pod stromeček, poté věci nakreslíme. Vytvoříme vánoční přání, anděla , aby nás ochraňoval. Upečeme si cukroví a budeme ho i pořádně ochutnávat. Před vánočními prázdninami k nám Ježíšek přijde i s dárky, se kterými si rádi pohrajeme. Veselé Vánoce!

Modrý balónek

"Sáňkujeme"      "Lasse spadne do jezera"

Doufejme, že tento rok si konečně užijeme sníh a zimní radovánky s ním. Pokud se tak nestane, užijeme si zimní olympiádu ve velké herně, kde si vytvoříme prostředí k různým zimním disciplínám a budeme soutěžit a bavit se. Téma modrého balónku je totiž nejenom sníh a zimní počasí, ale i tělo a jeho zdraví, ke kterému sport přispívá. Naučíme se správně pojmenovat části těla, starší děti budou poznávat i vnitřní orgány, krevní systém a mozek, který tělo řídí. Postavu si také nakreslíme a vymodelujeme. Z ponožky si jednoduše vyrobíme krásného sněhuláka. Na závěr olympijských her dostaneme diplomy a medaile. Každý vyhrává, pokud hrál fér!

Zelený balónek

"Jak Olle dostal psa"

Přišlo jaro. Na vycházkách a zahradě budeme pozorovat změny v počasí, v přírodě a vyfotíme si jarní obraz. Budeme se učit poznávat jarní květiny, jejich správné názvy. S jarem se začnou rodit mláďata hospodářských zvířat. Postavíme si farmu a budeme se učit pojmenovat naše mazlíčky i zvířata hospodářská, Starší děti si osvojí i názvy jejich mláďat, i když to není vůbec jednoduché. Naučíme se píseň s pohybem: " Když jsem já sloužil". Pomalu se budeme připravovat na Velikonoce. Vytvoříme kraslici, slepičku, přání, ve tvaru kuřátka, zajíčka - symboly Velikonoc. Naučíme se píseň : "Slepičí". Také se naučíme koledu a budeme se těšit na pořádné vyšupání pomlázkou! Na závěr zeléného balónku si budeme hrát na čarodějnice - budeme výtvarně tvořit, učit se zaklínadla a vymýšlet si je, naučíme se čarodějnickou písničku a uvaříme si čarovný lektvar.