Žabičky

Třídní učitelky:
Ivana Linhartová,  Marcela Koubková

440.jpg "DOBRODRUŽSTVÍ SE ČTYŘLÍSTKEM"

Literární formou komiksu se seznámíme s postavičkami Čtyřlístku - Fifinkou, Myšpulínem, Piňdou a Bobíkem. Tato čtveřice kamarádů nás svými příběhy bude provázet jednotlivými tématy školního vzdělávacího programu. Díky Čtyřlístku se seznámíme s okolním světem a budeme získávat nové zkušenosti a poznatky.

Žlutý balónek

Na začátku školního roku se spolu seznámíme s novými kamarády, postavičkami Čtyřlístku. Zopakujeme si pravidla chování ke svým kamarádům proto, aby nám spolu bylo dobře.  ("U nás ve školce", "Chci být dobrý kamarád"). Svůj čas trávíme také doma se svoji rodinou, která je pro nás hodně důležitá ("Já a moje rodina"). V kterou denní dobu děláme to či ono se dozvíme díky rozhovorům, obrázkům a činnostem, které během dne prožíváme ("Časové vztahy a můj den").

Oranžový balónek

Díky příběhům Čryřlístku si rozšíříme poznatky o podzimní přírodě - barvy podzimu, ovoce a zelenina, poznávání stromů a jejich plodů a zvířátek v lese. Seznámíme se s ročními obdobími a jejich proměnami.

Fialový balónek

S planetou Zemí se seznámíme pomocí map a modelů. Názorně si ukážeme různé souvislosti - např. otáčení Země, střídání nocí a dnů, ročních období.

V další části si budeme vyprávět o povolání dospělých a o jejich důležitosti. Vysvětlíme si rozdíl pojmů "práce" a "koníček".

Červený balónek

V tomto tématu se zaměříme na výtvarné tvoření, nácvik a zpěv koled.

Budeme se snažit o rozvoj estetického vnímání a prožívání radosti z toho, že můžeme někoho obdarovat.

Také se zaměříme na ovládání strachu z čertů, budeme přemýšlet nad pojmy - hodný, zlý a spravedlivý.

Po celou dobu se budeme seznamovat s tradicemi a zvyky předvánočního a vánočního času.

Modrý balónek

Dozvíme se další poznatky o zvířátkách v zimě a o tom, jak o ně v tomto období pečovat.

V bloku o zimě si přiblížíme znaky tohoto ročního období, budeme si všímat krásy zimy i jejích úskalí.

Budeme zimní přírodu pozorovat, provádět různé pokusy s vodou, sněhem a ledem.

Budeme pozorovat zvětšené vločky, jejich strukturu, budeme si je kreslit.

V bloku o zdraví budeme poznávat lidské tělo, seznamovat se s tím, co mu prospívá a co ne.

V závěru zimního období si budeme vyprávět pohádky, pojmenovávat různé pohádkové bytosti, rozlišovat skutečnosti a fantazii a chápat pojmy: zlý, hodný, statečný, chytrý).