Berušky

Třídní učitelky:
Simona Goldmannová, Zdenka Vitovská

FERDA  A  EMUŠÁCI

Pohádkovými příběhy z knih "Ferda a jeho mouchy" a "Ferda v tom zase lítá" si přiblížíme svět rozmanitých pocitů, jako např. radost, hněv, láska, stud, přátelství, osamocení, odvaha...

Naučíme se, že zažívat různé pocity, i ty méně příjemné, je přirozené.

Náš nový zelený kamarád žabák Ferda pochází z městečka Emušákov, kde nežijí lidé, ale plyšové hračky. Chodí tam také do školky, hrají si, běhají, dovádějí stejně tak, jako děti. Bude nás provázet celým školním rokem a pomůže nám rozvíjet emoční inteligenci, bude společníkem při učení se nových věcí, poradcem, hračkou.

Čeká nás i v podobě polštářku s kapsičkou, připravenou na nějaký vzkaz, dopis, úkol, který nám Ferda pomůže plnit, žádost o radu při řešení problému, nebo aby on sám sdělil dětem něco zajímavého, hezkého, či milého.

Ferda ale není sám. Má kolem sebe plno kamarádek - barevných much, zvaných Emušáci. To proto, že každá představuje jiný pocit (emoci) a s každou se Ferda cítí jinak. Kdyby takové mouchy létaly i ve světě lidí, bylo by vše mnohem jednodušší. Poznali bychom jak se cítí lidé kolem nás, naši kamarádi, rodiče. Bohužel, takové kamarády má jen Ferda a proto nás to naučí. Poradí nám jak nepotlačovat emoce, umět říct co se mi líbí a nelíbí a zároveň neublížit, vyjádřit druhému, že ho mám rád, ovládat hněv, umět se vcítit do druhých, radovat se, být spokojený, samostatný.

Při hrách a vzdělávání využijeme k tématu a pocitům spoustu didaktických pomůcek, her, knih, našeho hlavního plyšákového a polštářkového hrdinu a mušky Emušáky. Rozšíříme si povědomí o okolním světě, nezapomeneme ani na tvoření, zpívání, rozvoj sebeobsluhy a samostatnosti a samozřejmě také na lumpačení.

TAJEMSTVÍ  ŽLUTÉHO  BALÓNKU

Žlutý balónek má pro nás ukryté velké tajemství. Dozvíme se kdo je Ferda a kdo jsou jeho kamarádky mouchy.

Seznámíme se s novými dětmi, ukážeme jim školku a vytvoříme si pravidla, aby se nám tady líbilo. Budeme si povídat o rodině, kdo do ní patří a o tom, co děláme celý den. Společně budeme zpívat, kreslit, naučíme se novou básničku a předškoláci budou plnit úkoly.

V Emušákově na nás čekají první mouchy - Smutek a Radost.

TAJEMSTVÍ  ORANŽOVÉHO  BALÓNKU

Oranžový balónek je barevný a voňavý. Podzimní příroda má pro nás spoustu dobrot.Budeme poznávat ovoce a zeleninu a naučíme se je správně pojmenovat.

Zavedeme Ferdu a mušky do lesa a s jejich pomocí budeme hledat lesní plody, poznávat stromy a keře, lesní zvířátka a všímat si změn počasí.

Naučíme se nové básničky a písničky a budeme malovat.

I tentokrát na nás v Emušákově čekají mouchy - Láska a Žárlivost.