Košík je prázdný

Čarodějnice

Noc z 30. dubna - 1.května se nazývá Filipojakubská noc. Býval to jedna z magických nocí, kdy prý měly zlé síly větší moc než jindy.

O půlnoci měly zlé síly moc škodit lidem , ale lidé tuto noc mohli najít veliké poklady. Aby se před zle chránili, museli mít u sebe květy kapradí. Lidé také věřili, že tuto noc, poletují v povětří čarodějnice, které se slétají na sabat. Proto se také říká této noci, noc čarodějnic.
Čarodějnice se před sabatem - rejem natíraly kouzelnými mastmi, které jim pomáhaly udržet se při létání na koštěti. Taková košťata se prý vyráběla z vrbových nebo březových proutků. Na reji byla volena královna sabatu, která potom vládla tanci a hostině. Čarodějnice tancovaly  Čarodějnické kolo - to se tancovalo pozpátku. Zkuste si doma takové kolo zatancovat, přesně jako královna čarodějnic. Jídla na hostině by nám asi moc nechutnala, nesměl chybět kotel žab a hadů a také různé lektvary byly moc oblíbené. Když se domluvíš s maminkou, možná ti dovolí nějaký lektvar vytvořit. Ale pozor!!! Nejsi čarodějnice ani čaroděj a tak raději , bez svolení maminky, tyto lektvary neochutnávej!!! Čarodějnice se na sabatu bavily také tím, že se proměňovaly v hady, vlky, divoké psy a jiná zvířata a vyprávěly si, čím lidi v minulém roce postrašily a jaká nepěkná kouzla jim provedly.
Všechny čarodějnice však nebyly zlé, naopak. Těch, které znaly tajemství bylin, které uměly vyhánět nemoci z těla ven různými čaji z bylinek, pomáhat lidem při úrazech a napravovat jim poškozené zdraví, těch bylo mnohem víc. Nebyly to přímo čarodějnice, ale říkalo se jim babky kořenářky, protože znaly vše o působení rostlin a hub.

Znáš také některé léčivé rostlinky?
Třeba pampeliška - vyrábí ze z nich med, podběl - čaj proti kašli, šalvěj - čaj proti bolení zoubků a další. Určitě si s maminkou na některé vzpomenete a nebo si to vyhledejte v encyklopediích.

Umíš najít jiná slova, kterými můžeš pojmenovat čarodějnici? - ježibaba, kouzelnice, baba Jaga.....

Najdi jméno pro čarodějnici - Bimbula, Lára - fára.....

Znáš některou z pohádek, ve které vystupuje čarodějnice - Perníková chaloupka, Mrazík....

Co bys vyčaroval/a, kdybys byl/a čarodějnice? Vyprávěj o tom rodině...nakresli své přání a pošli nám ho na mail. Až se vrátíme do školky, pověsíme si obrázek do třídy. Budeme se moc těšit.

Zkus popsat čarodějnici /procvičení přídavných jmen/ jaká je podle vlastností, velikosti? malá, velké, zlá, ošklivá, hodná....

Vymysli nějaké čarodějnické zaříkávadlo:
Čáry, máry, máry, čáry, hni se koště, láry-fáry!
Drápy, zuby krokodýlí, v kámen změň se v tuto chvíli!
Neptej se, koště, proč a rychle k nebi skoč!
Muší ucho, kus žabince, trochu medu dej do hrnce,
kousek křenu, hrst přesličky, přidej sůl a tři mušličky!
Džem, roláda, marmeláda, čokoláda z nebe padá!
En ten týnus, savaraka týnus,savaraka tykytaka, ene bene bunbus.!
Abraka, dabraka, poklice na draka,
tři čtyři bukvice, rezaté palice!

Chaloupka na kuří noze - to bylo často obydlí čarodějnice.
Zkus si ji zacvičit - stoj na jedné noze, paže přikrčit a vytvořit nad hlavou stříšku. Chaloupka se otáčí na místě vpravo, vlevo - poskakujeme po jedné noze vpravo, vlevo.....

Až půjdeš s rodiči na procházku do lesa, postav si chaloupku z přírodnin, třeba se do ní nastěhuje nějaká malá, lesní, hodná čarodějnice. A nezapomeň chaloupku vyfotit a poslat, těšíme se!! Ve školce si uděláme výstavu fotografií.!!!!

Pohádka Malá čarodějnice s úkoly

Výroba slizu:

250.jpg

251.jpg

252.jpg

Čarodějnice z vařečky

253.jpg

254.jpg

ČARODĚJNICKÉ SUŠENKY

256.jpg 1. Nejdříve smícháme všechny přísady

257.jpg 2. Rozválíme těsto a vykrojíme kolečka

259.jpg 3. Upečeme do zlatova cca 160stupňů 10 minut

260.jpg 4. ozdobíme mandlí a čokoládou

Jak nakreslit čarodějnici: https://youtu.be/fNM1JXbM7cE

261.jpg

262.png

263.jpg

264.jpg

265.jpg

266.jpg

267.jpg

268.jpg

269.jpg

 
Zjednodušit Menu