Košík je prázdný

Halloween

DISTANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ > PŘEDŠKOLÁCI > Halloween a Dušičky

Halloween se slaví 31. října, většinou dětmi, které se převlékají do strašidelných kostýmů a chodí koledovat o sladkosti od domu k domu. Slaví se v anglicky mluvících zemích USA, Kanada, Velká Británie, Irsko, Austrálie, Nový Zéland. Symboly Halloweenu jsou dýně, čarodějnice, duchové, ohně, barvy - černá a oranžová.

520.jpg

Počítej s dýňovými semínky

522.jpg

a nebo si je nalep

524.jpg

Lucerničky ze skleniček

523.jpg

Duchové z vaty

521.jpg

Strašáci z bambulek

525.jpg

Rozstříhej obrázek a poskládej ho podle čísel od 1 - 10

527.jpg

Spočítej kolik předmětů je v rámečku a vybarvi správnou číslici.

528.jpg

Dýňová polévka
529.jpg

  • 1 větší dýně Hokaido
  • 5 lžic rostlinného oleje
  • 100 g cibule
  • 2 stroužky česneku
  • sůl
  • 100 g hladké mouky
  • 50 ml rostlinné smetany

Dýni omyjeme, rozkrojíme a vydlabeme. Nakrájíme na větší proužky i se slupkou a dáme do trouby na 20 min péci na sucho. V hrnci zpěníme cibulku a přidáme upečenou dýni. Rozmixujeme a zalijeme vodou př. vývarem. Přidáme česnek, smetanu a dle potřeby můžeme zahustit.

Dušičky

Dušičky vycházejí i z křesťanského učení a lidové víry našich předků. Od nepaměti lidé přemýšlí o tom, co je s lidmi po smrti. Většina světových náboženství věří, že smrtí život nekončí. I tady najdeme symboliku zapálené svíčky představují věčný život, stejně tak živé květy. Věnce symbolizují nekonečný koloběh života a smrti.

U nás se koncem října a začátkem listopadu, stejně jako v Americe, zapalují vydlabané dýně, představující různé obličeje. V Čechách se v době, kdy na polích často rostla cukrová řepa, vydlabávali obličeje vytvořené právě z cukrové řepy, kterým se říkávalo řepáčci neboli bubáci. Ty pak v nocích svítili pro radost dětí, stejně tak jako dnes obličeje vydlabané z dýní.

Lucernička se svíčkou

526.jpg

 
Zjednodušit Menu